Facebook darbo metu – uždrausti ar palikti?

Spalio 5, 2010

Dalintis su draugais | Facebook: LinkedIN: Twitter: Siųsti paštu: Spausdinti:

Praėjusį mėnesį www.cvmarket.lt apklausėme 544 dirbančius asmenis, siekdami sužinoti, kuriuos socialinius tinklus lietuviai dažniausiai naudoja darbo metu. Net 44% apklausos dalyvių nurodė, kad iš visų panašaus pobūdžio svetainių darbe dažniausiai naudojasi Facebook. Palyginimui, neseniai atlikto MyJobGroup.co.uk tyrimo duomenimis, 55% britų naršo Facebook darbo metu. Jų vertinimu, dėl to Didžiojoje Britanijoje bendrovių patiriami nuostoliai gali siekti 14 mlrd. svarų.

Peršasi išvada, kad darbdaviai Facebook turėtų bijoti kaip velnio ir uždrausti galimybę prisijungti prie jo iš darbo kompiuterio. Nuomonės dėl to išsiskiria.

Už draudimą

Facebook turi daugybę išskirtinai įtraukiančių aspektų. Bendravimas su draugais tik dalis to. Tačiau žaidimai, kuriuose būtina reguliariai prižiūrėti savo virtualią situaciją (auginant fermą ar net kriminalinę imperiją) sukelia laiko nuovokos praradimą dėl kurio gali būti neatlikti kritiniai darbai. HRMagazine buvo aprašytas atvejis, kai darbuotojas praleisdavo net 85% savo darbo laiko socialiniuose tinkluose. Žinoma, per likusius 15% laiko jis niekaip nesugebėjo atlikti darbo taip, kad atitiktų darbdavio lūkesčius.

Visų socialinių tinklų išjungti gali ir nepavykti. Tačiau Facebook yra populiariausias ir jo užblokavimas reikštų, kad susidorojama su vienu iš pagrindinių „blogio šaltinių“.

Facebook išjungimas nesudėtingas. Kiekviename kompiuteryje galima užblokuoti prieigą prie konkrečių svetainių nurodžius jų adresą – šiuo atveju facebook.com. Taip pagundos nebelieka, nes fiziškai prie svetainės prisijungti nepavyksta. Ne vienoje didelėje Lietuvos bendrovėje yra blokuojama prieiga prie socialinių tinklų bei populiarių el. pašto svetainių (Gmail, Ymail, t.t.).

Už palikimą

Tyrėjai iš Melburno universiteto nustatė, kad žmonės, kurie darbo metu atitrūksta ir panaršo internete asmeniniais reikalais – ne viršydami daugiau nei 20% savo darbo laiko – yra apie 9% produktyvesni nei tie, kurie to nedaro.

Suprantama, kad žmonės negali dirbti be perstojo 100% savo darbo laiko. Anot autorių, darbuotojams reikia ištrūkti iš darbo aplinkos bent trumpam, kad atgautų susikaupimą. Pagalvokite apie laikus, kai sėdėjote paskaitose – po maždaug 20 minučių jūsų koncentracija krisdavo, tuo tarpo po pertraukos ji vėl atsistatydavo.

Žmonės, kurie racionaliai nesuvokia reikšmingo savo laiko ir energijos išeikvojimo su darbu nesusijusiems dalykams, tiesiog neturėtų jums dirbti. Tai žmonių tipas, kuriems uždraudus Facebook, atsiras naršymas po internetines parduotuves ar skelbimus, žaidimas Solitaire ar net grandinėlių gamyba iš sąvaržėlių.

Regis, vienareikšmio atsakymo nėra. Kiekviena bendrovė turi spręsti apie savo darbuotojų subrendimą ir sugebėjimą kontroliuoti savo laiką. Svarbu identifikuoti asmenis, kurie yra linkę išskirtinai dažnai „mirkti“ socialiniuose tinkluose ar kitaip užmušinėti laiką. Pastarieji suras būdą, kaip tai padaryti ir be kompiuterio. Kita vertus Facebook galimybės įtraukti ir jo naudojimosi dažnumo statististika yra išskirtinė. Tad galbūt geriau nepalikti pagundų? Pasidalinkite patirtimi – ką jūs darote savo bendrovėje?

Naudota literatūra:

Taylor A. J., HRMagazine, 2009 gruodis
Administrative Professional Today, 2010 sausis
Scott D., Coker B. The Melbourne Newsroom, 2009 balandis.

Komentarai:

  1. Migle

    Mes uzblokavome darbe. Bet palikom viena kompiuteri prie kurio per pertraukeles galima prisesti ir “panarsyti”.

    Galbut del didelio to kompiuterio matomumo ar “ivaizdzio” beveik niekas juo nesinaudoja :)

  2. Algirdas

    tiesa sakant, “Miglės” labai saliamoniškas sprendimas :)

  3. BenasPlentas

    Uždraudimas, ypač toks, kokį Jūs paminėjote (adreso http://www.facebook.com blokavimas) nepadės, o tik suerzins. Apskritai draudimai niekuomet nepadeda, daug svarbiau ugdyti darbuotojų savimonę, suvokimą, kad neturėtų švaistyti laiko, kuris skirtas darbui, tačiau palikti galimybę patiems kontroliuoti savo darbo laiką.

    Nuomonių yra daug ir įvairių, tačiau faktas, kad apribojant darbuotojo laisvę automatiškai sukeliamas nepasitenkinimas ir tai – ilgalaikėje perspektyvoje – gali turėti net blogesnių pasekmių.

    Problema gali būti techninė – tarkime jei visas ofisas žiūri youtube.com, tai gali sutrikti tinklo darbas, nes per jį bereikalingai “pumpuojamas” didžiulis duomenų srautas. Dėl tos priežasties – sutinku – galima būtų pagalvoti apie tam tikrus apribojimus.

    Čia problema yra ne socialinio tinklo keliamuose pavojuose, o darbuotojų nesuvokime, neatsakingume, kas tiesiog identifikuoja dėmesio jiems stoką, vidinės komunikacijos problemą. Tad, manau, visų pirma reikia paprasčiausiai daugiau dėmesio skirti žmonėms.

    Pasiūlymas paprastas – savo kompanijos tinklo administratorių paprašykite sekti darbuotojų tinklo naudojimo apkrovas ir sudarinėti, pavadinkime taip, “TOP 10″ daugiausiai duomenų per įvairius socialinius tinklus ar youtube.com “prasiurbiančių” darbuotojų, kuriems – prieš tai aiškiai iškomunikavus tai – būtų tam tikram apibrėžtam periodui asmeniškai apribojamas tinklo prieinamumas. Tai bus gera pamoka ir pateikiama tam tikra žaidimo forma, kas būtų daug priimtiniau ir efektyviau.

  4. Asta

    Dauguma šiais laikais naudoja facebook verslo tikslais, tai apie draudimą negali būti ir kalbos :)
    O šiaip abejoju draudimų nauda ir galia. Jei žmogus dirba mėgstamą darbą ir yra motyvuotas, jis bus suinteresuotas pirmiausia atlikti tai, ką reikia, ir tik, jei suplanavus darbo dieną, jam lieka laisvo laiko, tada facebook’inti, skype’inti, etc.

  5. R. Aksomaitis

    Žmogus, 80% darbo laiko išeikvojantis žaidimams, yra vertas atleidimo. Jis tiesiog nesuvokia realybės, ir tiek. Ir čia ne žaidimų, o žmogaus problema, tad draudimai ir ribojimai čia tik pablogins situaciją. Kaip sako medikai, gydyti reikia ne simptomus, o ligą.

    Atsipalaiduoti būtina. Suteikti darbuotojui tokią galimybę – akivaizdi darbdavio pareiga. Jei darbuotojas nesuvokia ribos – ką gi, čia jau jo paties problema.

    Pas mus kompanijoje jokių apribojimų nėra, visi veikia ką nori ir kiek nori, svarbu, kad darbas būtų kokybiškai ir laiku atliktas. Kažkaip visi be jokių pokalbių su vadovybe ir draudimų supranta, kas ir kiek yra svarbu, ir jei pamatai, kad kažkas skaito delfį ar užsiiminėja virtualia žemdirbyste – na, natūralu, kad žmogus arba darbą atliko, arba ilsisi. Pats šefas, kiek mačiau, irgi kažkokią fermą turi. Visi patenkinti, visi laimingi.

  6. Vytautas Šaltenis

    Ypač atsargiai su tokiais blokavimais reikia IT sferoj.

    Vienoje kompanijoje, kur esu dirbęs, pradėjo blokuoti FB. Taip sutapo, kad tuo metu atostogavau, tad sužinojau apie tai… Iš FB. Darbo dienos metu :-) Kai kitą savaitę grįžau į darbą, su kolegomis DAUG valandų praleidom statydami draudimus apeinančią infrastruktūrą. Pastatėm. Mūsų darbas toks — spręsti iškylančias IT problemas.

    Benai, labai patiko pasiūlymas problemą spręsti adaptyviai!

    -rtfb

  7. Teta Greta

    RTFB labai geras pavyzdys. Draudimai visada bus apeiti :)
    Problema ta, kad didele dalis darbdaviu / vadovu rupinasi tik trumpalaikiais problemu sprendimais. Del to kad daug ju patys dirba virsvalandzius ir bijo prarasti darbo vietas, ilgalaikes perspektyvos sprendimai (motyvuoti darbuotojus, skirti jiems demesi) greit nublanksta pries paprastus – blokuoti.
    Pamastykim apie kompanijas kurios is tiesu “auginasi” darbuotojus, i juos investuoja, motyvuoja, atlygina uz kurybinga mastyma. Tada palyginkim tu kompaniju procenta su bendru kiekiu… Tai nera sunku, visi zinom viska apie darbovietes kur dienas leidzia musu draugai, seimos nariai ir antrosios puses..
    Tiems, kurie neturi laiko investuoti i darbuotoja, lieka nieko kito kaip uzdrausti. Tie, kurie ziuri toliau, FB ir kitus “laisvalaikius darbe” issprendzia nieko neblokuodami..

Parašykite komentarą
* pažymėtus laukus būtina užpildyti

  •